Haber

ABD: (Fransa’daki gösteriler) Şiddet eylemlerine başvurmak asla uygun değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Fransa’daki emeklilik karşıtı reform gösterileri hakkında yorum yapmayacağını çünkü bu Fransa’nın içişleridir, ancak protestolardaki şiddet hareketlerini tasvip etmediklerini söyledi.

Patel, günlük basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını da içeren reforma karşı devam eden protestolar hakkında sorulan Patel, şunları söyledi:

“Öncelikle herkesin barışçıl protesto ve geniş anlamda kendini ifade etme hakkına saygı duyuyoruz ama şiddet eylemlerine başvurmanın asla uygun olmadığını söyleyebilirim. Genel olarak bu Fransa’nın içişleridir ve Bu konuda yorum yapmayacağım, ancak Fransa değerli bir ortak ve en eski “Biz müttefiklerimizden biriyiz. En çok onlarla olan ittifakımıza değer veriyoruz ve ortak maliyetler konusunda onlarla uzun bir geçmişi paylaşıyoruz.”

Rusya, Yeni START Antlaşması kapsamında ABD ile bilgi paylaşmayacak

Patel, Rusya’nın nükleer faaliyetlerine ilişkin verileri Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (START) kapsamında ABD ile paylaşmayacağına dair daha önce medyada yer alan bilgileri doğruladı.

Patel, Rusya ve ABD’nin anlaşma kapsamında nükleer faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir bilgi tabanını karşılıklı olarak paylaştıklarını belirterek, “Rusya maalesef anlaşmadan çekildiği gerekçesiyle bu verileri vermeyeceğini ABD’ye bildirdi. .” söz konusu.

Anlaşmadan çekilmenin yasa dışı olduğunu ve bu nedenle Rusya’nın söz konusu verileri sunmamasını anlaşmanın ihlali olarak değerlendireceklerini belirten Patel, buna karşı bir hamle olarak ABD’nin nükleer faaliyet verilerini Moskova ile paylaşmayacağını kaydetti.

ABD’nin, Rusya’nın Yeni START Anlaşması’nı uluslararası hukuk çerçevesinde ihlal etmesine yanıt verme hakkına sahip olduğunu anlatan Patel, Moskova’nın anlaşmayı askıya almasını “sorumsuzca” olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 21 Şubat’ta Federal Meclis’te yaptığı konuşmada Rusya’nın ABD ile Yeni START’a katılımını askıya aldıklarını açıklamış, ardından bu anlaşmayı askıya alan yasayı imzalamıştı.

Rusya için kurulan özel mahkemeye ABD’den destek

Üst düzey Rus yetkililerin, Ukrayna’daki saldırılardan sorumlu tutulacak ve hakemlik yapacak özel bir mahkeme kurulmasını desteklediğini belirten Patel, şunları kaydetti:

“ABD, Ukrayna’ya yönelik saldırı suçunu kovuşturmak için Ukrayna yargı sistemi içinde uluslararası unsurlara sahip özel bir mahkemenin kurulmasını destekliyor. Avrupa ülkelerinden birinde böyle bir mahkemenin, özellikle Avrupa’dan değerli uluslararası takviye alacağını öngörüyoruz. ortaklar. “

Bu mahkemenin, “Rusya’nın Ukrayna’da işlediği suçlardan” Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde yürütülen kovuşturmalara katkı sağlayacağına işaret eden Patel, ABD’nin bu konudaki tüm çabalarını artıracağını söyledi.

ahirliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu