Haber

Deprem nedeniyle yüz binlerce sığınmacının Türkiye’ye geleceği iddiası asılsızdır.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımız gözyaşı dökerken, Twitter’da mültecilerle ilgili bazı iddialar gündeme geldi. İddiaya göre yüzbinlerce yeni sığınmacı Türkiye’ye getirilecek.

Binlerce beğeni ve yorum alan söz konusu tez, çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşıldı. Gönderinin altına binlerce yorum yapıldı.

İddiaların ardından İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından resmi Twitter hesabından kamuoyuyla bilgi notu paylaşıldı. Açıklamada, “Suriye’den ülkemize yeni bir göç dalgası olduğuna dair sosyal medyada sorumsuzca dolaşan paylaşımlar palavra ve hayal ürünüdür. Bu paylaşımlar ve tartışmacılar prestij olmamalı.” söylendi.

İletişim Başkanlığı yetkilileri de yaptığı açıklamada, tüm sınır kapılarıyla gerekli görüşmelerin yapıldığını ve iddiaların asılsız olduğunu belirtti. “Açıkça tahrik ediyorsunuz. Tam bir saçmalık söylüyorsunuz. Tek tek sınır kapılarımızdan bilgi aldım. Şu ana kadar bırakın yüzbinlerce Suriyeliyi, tek bir yeni insan dahi gelmedi sınırdan. toplumsal huzuru bozacak yalanlar.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını olduğu iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye ve Suriye’ye çok sayıda sığınmacı geldiği, akın olduğu bilgisi de doğru değil. Bunları yayanlara bakıyoruz. Normalde ciddiye almamız gereken kişiler, ciddiye almamız gereken kişiler. bu kadar düşünün. Bilgi almak istiyorlarsa bize sorsunlar, gerekli bilgileri veririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu